درباره موسسه افق

کتاب خواندن مهم نیست، کتاب خوب خواندن مهم است

چرا کتاب بخوانیم؟

می‌گویند جامعه‌ای که سرانه‌ی مطالعه بالایی دارد و خصوصاً “کتاب”، جامعه‌ی عاقل‌تر و با فرهنگ‌تری است. اما چرا؟ مگر کتاب چه چیزی دارد که فرهنگ یک جامعه را افزایش می‌دهد؟

فلسفه این کار چیست؟ هدف چیست و دقیقاً دنبال چه چیزی هستیم؟

یک کتاب در کوتاه مدت، شما را نه به آدم بهتری تبدیل می‌کند و نه به آدم بدتری. بلکه خواندن هدفمندِ سلسله‌ای از کتاب‌ها در طول عمرتان و صرف زمان برای کتابخوانی‌ست که می‌تواند تغییراتی در دیدگاه شما ایجاد کند تا در لحظه‌های مهم زندگی‌تان، تصمیم‌های بهتری بگیرید.

کتاب‌خواندن می‌تواند انواع متفاوتی داشته باشد. شما می‌توانید یک کتاب را به دلایل مختلف، با اهداف مختلف و به چندین شیوه‌ی مختلف بخوانید و قطعاً هر شیوه نتایج متفاوتی دارند. کتاب خواندن برای لذت‌ بردن، برای کسب انبوهِ اطلاعاتی که هر روز به آن‌ها وارد می‌شویم، برای ثبت زندگی شخصی، ارائه‌ی شغل و به‌صورت کلی اطلاعاتی که به‌عنوان یک شهروند به کار گیریم، تا خطای کمتری داشته باشیم.

درمجموع، کتاب خواندن به هر نیت و دلیلی هم که باشد، در نهایت با لذت بردن از چشم نوازی روی خطوط کتاب همراه است. ما اینجا دور هم جمع شده ایم که در این دنیای پر از مشغله های فکری و ذهنی و جسمی با وجود تمام مشکلات، خصوصاً معضل ویروس کرونا، دقایقی را به دور از تمام دغدغه ها سپری کنیم. فکر و روح خود را با رقص چشمانمان روی کلمات آرامش دهیم و نیروی تازه بگیریم برای ادامه راه پر پیچ و خم زندگی.

قرار نیست که کتاب، مانند معلم به شما موضوعی را آموزش دهد. این شیوه از کتاب خواندن، جدا از فوایدی که دارد، قرار است اوقات فراغتتان را پر کند. از خواندن حتی یک پاراگراف هم حس خوبی پیدا کنیم. زمان به سرعت می‌گذرد و هرگز برنمی گردد. از گذر ثانیه ها لحظات خوب و خوش برای خودمان و همراهانمان بسازیم. فقط با یک موضوع مشترک “کتاب”.

همواره سرافراز و سربلند باشید.